KEYİFLE ÇALIŞMAK MÜMKÜN MÜ?

Keyifle çalışmak mümkün mü diye sordu bir arkadaşım. Düşündüm. Keyifle herşey yapılabilir ancak ortamın da sizi keyiflendirecek gibi olması gerekir. O yüzden cevap da çok karmaşık değil. Çalışma ortamında neler var onu gözden geçirmeli. Hepsinden önce yaparken keyif aldığınız bir iş olmalı. Eğer işinizi sevmiyorsanız ne yaparsanız yapın keyif almanız mümkün değil. O zaman bir gözden geçirelim:

  • İş Arkadaşları: Ekibi siz kurmadıysanız biraz işiniz şansa kalmış durumda. Çünkü çalışacağınız arkadaşlarınızı siz seçemiyorsunuz. Ancak yöneticiniz ve İnsan Kaynakları doğru seçimler yaptıysa bu konuda şanslıssınız demektir. Ekip çalışmasını seven, yardımsever, zorlu işlerde size yardım eli uzatacak, rahat iletişim kurabileceğiniz iş arkadaşlarınız varsa siz o kurumda uzun süre çalışabilirsiniz demektir. Ve bu çalışma da keyifli olur.
  • Yöneticiniz: İş arkadaşınız kadar yöneticiniz ile ilişkiniz de iş yaşamınızda keyif almanıza olanak sağlayacak bir başka etkendir. Yöneticiniz ile ne kadar rahat iletişim kurabiliyor, ne kadar şey öğrenebiliyor ve ne kadar dürüst, şeffaf bir ilişki kurabiliyorsanız o kadar rahat ve mutlu çalışırsınız. Bu yüzden de çalışanlar şirketleri değil yöneticilerini terk eder denir. Ne kadar doğrudur. Yönetici ile güven üzerine kurulan ilişki, birlikte çalışma süresini de uzatır. Sanırım bu yüzden hep ekibime güvenmeyi tercih edenlerden olmuşumdur.
  • İfade Özgürlüğü: Çalıştığınız şirkette kendinizi rahatça ifade edebiliyor ve yeni fikirlerinizi çekinmeden paylaşabiliyorsanız o zaman işinizi keyifle yaparsınız. İletişimin rahat kurulduğu ortamlar her zaman çalışanları mutlu edecektir.  
  • Pozitif psikolojik sermayeye sahip olmak: Pozitif psikolojik sermayesi yüksek olan kişiler çalıştıkları ortamlarda daha mutludurlar. Aslında bu kişiler tüm hayatlarında mutlu olurlar. Bu yüzden şirketler artık pozitif psikolojik serrmayesi yüksek adayları tercih ediyorlar.
  • Kendi çalışma alanınızı yaratabilmek: Eğer çalışma ortamanız müsaitse sizi mutlu edecek bir kaç nesnenin çalışma ortamanızda bulunması, sizi stresli anlarınızda biraz olsun rahatlatacaktır. Bir fotoğraf, bir yazı, bir kupa bile sizi zaman zaman mutlu edebilir. Çalışma ortamınıza size ait bir şeylerin olması işyerinizi eviniz gibi görmenizi sağlayacaktır. Stresli anlarınızda neye odaklandığınızda önemli. Sıcak bir çaya bir süre odaklanmak bile sizi bir süre rahatlatacak ve daha doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.

Bu liste uzayabilir. Biraz da size bağlı. Önemli olan size olumlu duygular veren etkenlerin negatiflere göre daha çok olması sizin mutlu olmanızı sağlayacaktır. Önce keyif almak için neler size bağlı onları bulun. Bunları size keyif getirecek hale getirmeye çalışın. Ancak elinizde olmayan etkenler fazlaysa ve değişim mümkün değilse başka sulara doğru yol alın. Çünkü istemeyerek gidilen işten başarı çıkmayacaktır.

…….