TECRÜBESİZİM. EYVAH O ZAMAN ÖLDÜM !

Farklı sektörlerde 15 yıldır insan kaynakları alanında çalıştım. Her gün bu cümleyi defalarca duydum. Tecrübem yok ne yapacağım? Tecrübesi olmayan ölsün mü? Tecrübe edinmek için bir yerden nasıl başlanacak? Her yer tecrübe istiyor bıktım vallahi ! ….

Tecrübesizlik illet bir hastalık gibi gençlerin vücutlarına yayılıyor ve umutlar tükendikçe tedavisi olmayan hastalığın pençesinde hissi  oluşmaya başlıyor. Zaten sonra motivasyon kaybıyla gidilen görüşmeler ve her geçen gün bu görüşmeler daha kötü geçiyor. Durum işin içinden çıkılamayacak hale geliyor. İşte bu sebeple mezun olunca ben ne yapacağım sorusunu üniversitede daha okurken kendinize sormanız ve bununla ilgili aksiyon almanız gerekiyor. Yoksa mezun oldukduktan sonra aylarınız ne yapacağınızı planlamak ile geçer. Üniversitenin çimlerinde yatmayın, şenliklerine katılmayın, kafesinde arkadaşlarınızla sohbet etmeyin demiyorum. Yapın ama bir yandan da geleceğinizi daha üniversitede okurken planlayın. Yoksa içine düştüğünüz ne yapacağım hissi, okul bitince sizi kör bir kuyuda yalnız bırakır.

Öncelikle çalışmak istediğiniz alanı belirleyin. Bunu bilmek için staj yaparak bir şirketin departmanlarını tanımanız ve kendinizi nerde iyi hissedeceğinizi bulmanız gerekiyor. Çalışmak istediğiniz alan belliyse artık kendi yolunuzu çizmeye başlamalısınız. Hedefiniz için neler lazımsa onları mutlaka çıkarın. Unutmayın araştırmak, yeni şeyler öğrenmek hayatta sizi hep 1-0 öne geçirecektir.

Hedefinizi bulmak kadar kendinizi tanımak da son derece önemli. Kendinizi tanımalı güçlü yönlerinizi daha da güçlendirmelisiniz. Hedefiniz için mutlaka SWOT analizinizi yapmalı ve sadece analiz yaparak bırakmamalısınız. Analizin ardından yapacaklarınızın listesi sizi emin adımlarla geleceğinize hazırlayacaktır.

Bir de başlıktaki gibi karamsar cümleleleri hayatındanızdan çıkarın. Olumsuz duygu ne zaman olumlu duyguyu getirmiş ki. Eskidenmiş o çok güldüm şimdi çok ağlayacağım efsaneleri. Tam tersine güldükçe, umutlandıkça, çok istedikçe elde edersin güzel şeyleri. İç motivasyonu yüksek, kendini geliştiren, özgüvenli adaylar tecrübesiz olsalar da kazanacaklardır. Yeterki zamanında geleceklerini planlamayı unutmasınlar.

Bunların hepsi hayatınız boyunca kulağınıza küpe olsun. Zaman zaman kendiniz de bunların altından kalkamayabilir bir desteğe ihtiyaç duyabilirsiniz. O zaman profesyonel bir destek alarak hedefinizi bulmaya ya da daha kolay ulaşmaya çalışabilirsiniz. Ama unutmayın ne olursa olsun bu işi yapacak olan sizsiniz. Önce gerçekten inanmanız ve istemeniz gerekiyor.